Search
Close this search box.
dns نیم سرور و هاست
  1. صفحه اصلی
  2. /
  3. podcasts
  4. /
  5. dns نیم سرور و…

هاست چیست  و ارتباط آن با dns

برای توضیح این مطلب، بهتر است که با تعریف هاست آشنا شویم، ما برای راه‌اندازی هر سایتی با هر نوع سیستم مدیریت محتوایی نیاز به یک فضا برای میزبانی داریم، به این فضای میزبانی‌هاست می‌گویند،در واقع هاستی که ما خرید می‌کنیم، کامپیوتری است که در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده است. یک کامپیوتر شامل اجزای مانند:

سی پی یو، رم و دیگر قسمت های مختلف است، و حداقل سی پی یو مورد نیاز در یک کامپیوتر دو هسته ای و رم مورد نیاز 2 گیگا بایت است، برای خرید هاست هم شما با توجه به نیازهای گوناگون و منابع مختلفی که استفاده می‌کنید و همچنین میزان بازدید سایت‌تان، می‌توانید تصمیم بگیرد که چه میزان هاست خریداری کنید.

طبق آمار ارائه شده 1.71 میلیارد وبسایت در کل جهان وجود دارد، حال این سوال پیش می‌آید که این سایت‌ها چگونه مدیریت می‌شوند و نام و آدرس آنها چگونه شناسایی می‌شود، DNS تکنولوژی استانداری است، که برای مدیریت نام و دامنه وبسایت‌ها به وجود آمده است.

میدانیم که کامپیوتر‌ها در دنیای شبکه از طریق ip ها(یک شماره چند رقمی است) به همدیگر متصل می‌شوند، سیستم شما آگاهی نسبت به نام‌ها ندارد به عنوان مثال شما آدرس feriia.ir را جستجو می‌کنید، سیستم به سراغ dns می‌رود و از او می‌خواهد تا ip سایت مورد نظر را به او بدهد، بعد از دریافت آدرس ip می‌تواند به آن سرور داشته باشد و شما می‌توانید وبسایت را ببیند.

پیشنهاد میکنیم برای مطالعه بیشتر در زمینه هاست های گوناگون و دریافت اطلاعات بیشتر در این موارد مقاله سی دی ان چیست را مطالعه فرمایید.

هر وبسایت حداقل با 2 و حد اکثر با 4 dns به هاست مورد نظر متصل شده است و این تنظیمات بخشی جدا ناشدنی از ساختار سایت است. به طور مثال ns2.feriia.ir و  ns1.feriia.ir نیم سرورهای یک مجموعه هستند .